Nauka na scenie: ostatnie nowości ze świata Inspire article

Tłumaczenie: Bogusław Malański i Szymon Malański. esienne deszcze, coraz krótsze dni, gorsze poczucie itd... nic nie nogło zahamować entuzjazmu nauczycieli, uczniów dziennikarzy, z całego świata, którzy wzięli udział w spotkaniach „Nauka na scenie” w Hiszpanii oraz w Niemczech.…

Nauka w działaniu: Hiszpania

Oto przepis: weź najlepsze projekty z różnych zawodów międzynarodowych , dodaj nieco prowokujących do myślenia dyskusji, dołóż symulator lotu, umieść wszystko w muzeum nauki na trzy dni i „Ciencia en Acción” w1 (Nauka w działaniu) gotowa. Tak w skrócie wyglądała „Nauka na scenie” w Hiszpanii.

Zdjęcie dzięki uprzejmości
Ciencia en Acción

W dniach 19-21, w sierpniu, w 2008, w Valladolid zebrali się autorzy najlepszych projektów by wziąć udział w konkursie „Nauka w działaniu”. Wśród 80 finalistów byli nauczyciele, uczniowie i dziennikarze z całej Hiszpanii oraz z Portugalii, Argentyny, Columbii, Meksyku, Peru, Salwadoru i Urugwaju. Wszyscy walczyli o piewszą nagrodę w swojej kategorii – 1500€.

Celem była promocja nauki oraz uznanie i nagrodzenie zaangażowanych nauczycieli, którzy pomagją swoim uczniom zagłębiać tajniki nauki. Dziennikarze służyli pomocą w przekazywaniu wiedzy publiczności. Grupy brały udział w zawodach w 14 kategoriach w zakresie od: „pokazy z fizyki” do „materiały dydaktyczne” i „filmy naukowe”. Dodatkowym konkursem był „Złap gwiazdę” – konkurs zorganizowany przez Europejskie Stowarzyszenie Edukacji Astronomiiw2 i Europejskie Obserwatorium Południowew3. Zwycięzcy mieli zagwarantowaną podróż do Calar Observatory w Almerii – Hiszpania. Najlepsze projekty zostały dodatkowo nagrodzone teleskopami.

Jak by nie było dosyć ekscytującej atmosfery wywołanej przez konkurujących uczestników, organizatorzy zaoferowali symulator lotów oraz dwie interesujące dyskusje: Dr Jose Luis Fernández z Autonomicznego Uniwersytetu w Madrycie – ekonomia i matematyka a Giacomo Casanova. Dr Miguel Angel Alario z Madrytu omówił role płynów w życiu człowieka zadając pytanie „Dlaczego woda jest tak różna?”.

Na stronie Ciencia en Acción websitew1 znajdziesz więcej informacji na temat konkursu, działów oraz wiele innych konkretów.

Nauka na scenie: Niemcy

W dniach 23-26 października 2008 roku, w Berlinie wystawą zatytułowaną Urania zawładnęło 230 nauczycieli z 21 krajów Europy oraz z Kanady. Działo się wiele i to nie tylko na scenie. Były plakaty, stanowiska robocze, stoliki dyskusyjne, projekty zajęć. Każdy z projektów był już prezentowany na Niemieckim Festiwalu Nauki na Sceniew4, Było sześć głównych tematów wiodących: „nauka na przedszkolnych placach zabaw”, „nauczanie międzyprzedmiotowe”, „doświadczenia przeprowadzane samodzielnie”, „nauka samodzielna a proces nauczania”, „czy nieformalna edukacja zawsze przynosi korzyści?”, „samodzielność czy pomoc moderatora?”, „Nauczyciel przedmiotów ścisłych w przyszłości”.

Na scenie; Harry Potter i
tajemnice chemii w czasie w
czasie festiwalu – Niemcy

Dzięku uprzejmości Science on
Stage Deutchland

Jury dokonało wyboru zwycięskich zespołów z Węgier, Niemiec, Kanady, Szwajcarii, Austrii i Wielkiej Brytanii- osobno dla każdego tematu. Publiczność nie pozostawała bierna. Uczestniczyła czynnie w pokazach, jak i wbierała najlepsze jej zdaniem projekty. Zwycięzcą został gumowy (latexowy) silnik. Silnik ten zbudowany jest z prezerwatyw lub gumowych rękawiczek i zostal przedstawiobny przez zespół z Austrii (Hayes 2008). Były jeszcze inne nagrody. Przyznały je europejskie stowarzyszenia fizyki (EPS), biologii (ECBA) i chemii (EuChemMS). Każda z organizacji nagrodziła ich zdaniem najlepszy projekt.

Oprócz konkursu było jeszcze wiele innych rzeczy wartych uwagi. Festiwal stał się podstawą do wydania podręcznika pt. “Nauczanie przyrodoznawstwa w Europie-2”. Pozycję tę można skopiować ze stronyw5, Zawiera ona pomysły 100 nauczycieli z 20 krajów. Materiał został omówiony i przedyskutowany w czasie sptkania „Nauka na scenie – Niemcy”. Materiał koncentruje się głównie na krzewieniu nauki w przedszkolach oraz szkołach podstawowych kładąc macisk na uczenie międzyprzedmiotowe (przedmioty techniczne a nietechniczne, samopoznawanie i samoocena).

Festiwal okazał się takim sukcesem, że organizatorzy planują jego kontynuację w latach 2009 i 2010. Planuje się dalsze umocnienie więzów i wymianę myśłi między nauczycielami Europy. Czy proces samouczenia w nauczaniu przynosi zawsze rezultaty? Włąsna działalność (uczenie się) czy moderowana (sterowanie)? W czasie nastęnych spotkań zamierza się przedyskutować takie tematy jak: nauka w przedszkolu oraz w szkole podstawowej. Pierwszy z nich został już nawet zaplanowany na rok 2009 (patrz lista wydarzeń). Jeżeli jesteś zainteresowany możesz się przyłączyć – skontaktuj się z: ‘Nauka na scenie-Niemcy”w4.

Innowacyjne technologie włączają trzeci bieg Europy

“Zespół Herbie’go” –zwycięzcy
konkursu „Innowacyjne technologie
ruszą Europę konkurs III”

Dzięki uprzejmości Nauka na
scenie-Niemcy eV

W czasie edycji festiwalu w roku 2008 europejscy studenci i nauczyciele skierowali się w kierunku podpatrywania natury-biologii. Należało zbudować coś , co pełza skacze, fruwa. Trzeba było podpatrywać „jak to robią zwierzęta?”. Przodowały w tym grupy z Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii. W czasie finału w Oberhausen – Niemcy dnia 11 kwietnia 2008, jury przyznało nagrody najlepszym projektom w tej dziedzinie.

W konkursie “Innowacje poruszą Europą” zespoły konkurujące będą musiały rozwiązywać problemy stosując metody interdyscyplinarne. Jednocześnie należy poprawiać techniczne zaangażowania projektów. Pomoże w tym udziął inżynierów z Lenord, Bauer & Co., którzy są partnerami w projekcie “Nauka na scenie-Niemcy”. Firma Lenord, Bauer & Co specjalizuje się w robotyce a konkretniej w automatyzacji ruchu. Inżynierowie zapewnią uczestnikom informacje oraz dostęp do najnowocześniejszych technologii. Pomogą w przekszatłceniu idei w realne konstrukcje. Podobnie, jak nauczyciele, inżynierowie zostaną zaangażowani w międzynarodowe dyskusje w zakresie metodyki uczenia przedmiotów przyrodniczych.

Jeżeli nie brałeś udziału w zawodach i nie znasz materiału, nic straconego. Została przygotowana broszura z wynikami ostatnich trzech festiwali. Wydano ją w roku 2008 i nosi tytuł “Innowacyjne technologie ruszą Europę naprzód”. Jest to doskonała pozycja dla wszystkich innowacyjnych nauczycieli. Można ja pobrać pod adresemw6.

Zawody – czwarta edycja- już się zaczęły. Tematem w roku 2009 jest: „potencjometry – użyj swojego potencjału”. Zawodnicy mają zbudować działające urządzenie modulujące światło i dźwięk. Dodatkowe informacje znajdziesz pod adresemw7.

 


References

Web References

  • w1 – Aby przeczytać więcej o festiwalu Ciencia en Acción „Nauka na scenie w Hiszpanii” patrz: www.cienciaenaccion.org
  • w2 – Europejskie Stowarzyszenie Edukacji Astronomii stara się promować edukację astronomii w Europie-patrz: www.eaae-astro.org
  • w3 – Europejskie Obserwatorium Południowe buduje i używa najbardziej zaawansowane teleskopy naziemne -patrz: www.eso.org
  • w4 – Więcej informacji na temat „Nauka na scenie – Niemcy” patrz: www.science-on-stage.de
  • w5 – Nowy podręcznik: Nauka na scenie-Niemcy, Nauki techniczne w Europie 2, (język angielski i niemiecki) znajdziesz: www.science-on-stage.de
  • w6 – Aby poczytać na temat innowacyjnych technologii w Europie ( język niemiecki) patrz: www.science-on-stage.de
  • w7 – Więcej wiadomości na temat konkursu w roku 2009 – „Innowacyjne technologie poruszą Europę” – temat: potencjometry- patrz: www.schule-bewegt.de/en/wettbewerbe/2008

Institutions

Science on Stage

License

CC-BY-NC-ND
Sonia Furtado

Download

Download this article as a PDF